•  
  •  
  •  

Google Reklam Hizmeti

Google Adwords Hizmeti
Dünyanın en büyük arama motoru ağı ve dünyanın en çok ziyaret edilen sitesi olan Google‘ın online reklamcılık programıdır ve Google‘ın gelirlerinin ortalama olarak %90’ınını oluşturur. Sunulan ürün veya hizmetlerle ilgilenen kullanıcılara ulaşmak için online olarak oluşturulan reklamları kapsamaktadır. Google arama motoruna bir anahtar kelime girilir ve sonuçlar aşağıdaki benzer biçimde ekranımıza gelir.
Kırmızı çerçeve içine alınmış alanlar, Google Adwords Reklamlarıdır. Diğer alanlar ise organik, doğrusu organik arama sonucu olarak karşımıza çıkan neticelardır. Bu sonuçlar “Google Arama Ağı Motoru Reklamları” dır, ek olarak bir de “Google Görüntülü Arama Ağı Reklamları” vardır. Görüntülü reklam ağı ise birçok sitede muhtemelen görmüş olduğunuz “Google Reklamları” ibaresiyle yer edinen resim, video veya hareketli reklamlardır.
Ücretlendirme genel olarak TBM(Tıklama Başına Maliyet) üzerinden gerçekleşir.Reklam veren bir günlük bütçe belirler ve reklamlar bu gmeşhurk bütçe dahilinde tıklama alır. Tıklama başına maliyetler ise sektörden sektöre bakılırsa değişkenlik gösterir ve sektördeki rekabete nazaran belli olur. Reklamın hangi sırada görüneceği, her kullanıcı aramasında Reklam Açık Artırması esasına nazaran belirlenir. Reklam Açık Artırması, TBM teklifiniz ile tetiklenen anahtar kelime ve reklamı yönlendirdiğiniz Açılış Sayfası nın kalitesine ilişkin bir kombin tahmindir. Her zaman yüksek TBM teklifli reklam veren kazanamayabilir.
Google Adwords reklamlarını, “Arama motoru ağı” ve “Görüntülü arama ağı”nda ayrı ayrı verebilirken, her ikisinde de verebilmeniz mümkündür.Geniş çaplı özellikleri ile biroldukça reklam aracından farklı olan Adwords reklamlarında reklam verenler, reklamların gösterileceği ülke, bölge yada şehri seçebilir. Bunun haricinde reklamların gösterileceği gün ve saat aralığını belirleyebilir, ek olarak reklamların gösterileceği yaş, cinsiyet benzer biçimde demografik özellikleri de seçebilirler.
Google AdWords; işletmeyi tanıtmak, marka bilinirliği oluşturmak, ürünlerin ve ya hizmetlerin satın alınmasına yardımcı olmak, farkındalığı artırmak, web sitesi trafiğini çoğaltmak benzer biçimde fakatçlar için kullanılabilecek bir üründür. Ne yapmanıza istediğinize bağlı olarak, stratejileriniz farklılık göstermelidir. Marka bilinirliğini artırmak istiyorsanız, tavsiyemiz “Görüntülü Reklam Ağı”nı kullanmanızdır. Direk satışa yönelik ise hedefiniz, “Arama Motoru Ağı” kullanmalısınız.
AdWords hesapları çevrimiçi olarak yönetilir. Bundan dolayı reklam metinleri, ayarlar ve bütçe de dahil reklam kampanyaları istenilen süre oluşturabilir, durdurulabilir, kaldırılabilir ve ya değiştirilebilir. Çevrimdışı olarak toplu değişimleri süratlica yapmak isterseniz Google Adwords Editor kullanmalısınız.
Minimum harcama taahhüdünün olmaması, reklamverenin kendi bütçesini belirleyerek kontrol etmesine olanak tanır. Doğal olarak kampanya doğru optimize edilmediği takdirde, bu bütçeleri kısa sürede tüketmeniz çok mümkündır. Anahtar kelimeleri seçerken özenli olup, spesifik kelimelere oynamak gerekir. AdWords reklamlarının nerede görüntüleneceği seçilebilir ve reklamverenin uygun bütçesi çerçevesinde reklamın tesiri kolaylıkla ölçümlenebilir ve raporlanabilir. Oluşturulan farklı reklamlar yardımıyla, reklamlar arası performans ölçümü yaparak, size en karlı gelen reklamların bütçesini arttırıp, getirisi azca reklamlarda da iyileştirmeye gidebilirsiniz.